Ratującym – Ocaleni

noname8 września 2014 roku oficjalnie ogłoszony został międzynarodowy konkurs „Ratującym-Ocaleni” na koncepcję Upamiętnienia Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej.

Inicjatywa ciekawa i ważna, zwłaszcza dziś, gdy na naszych oczach relatywizuje się historię a w różnych miejscach świata mówi się oo „polskich obozach koncentracyjnych”. I nie chodzi tu o to, aby zapomnieć o szmalcownikach i tych, którzy faktycznie wydawali Żydów w łapy hitlerowców. O tym również należy pamiętać, jednakże należy zwrócić uwagę, że mimo napiętych stosunkach w okresie dwudziestolecia międzywojennego Polacy w czasie hitlerowskiej i sowieckiej okupacji zachowali się godnie. I nieśli pomoc, choć na tych ziemiach karano za nią śmiercią. Gdyby było inaczej to nie Polacy byliby na pierwszym miejscu pośród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Myślę, że ten konkurs to forma podziękowania dla prawie sześciu i pół tysiąca (i wielu innych) Polaków, którzy pomogli żydowskim braciom w najcięższej dziejowej chwili.

Informacja o konkursie (więcej na www.raff.org.pl ):

Inicjatorem idei Upamiętnienia i organizatorem konkursu jest założona przez Zygmunta Rolata Fundacja Pamięć i Przyszłość (Remembrance and Future Foundation), wspierana przez Polski i Międzynarodowy Komitet Budowy Upamiętnienia oraz Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego.

Projekt „Ratującym-Ocaleni” ma zostać zrealizowany w bezpośrednim otoczeniu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Charakter konkursu jest otwarty zarówno pod względem oczekiwanej przez Organizatorów formy artystycznej Upamiętnienia jak i możliwości uczestnictwa. Przewidziane zostały dwie formy uczestnictwa: ścieżka dyskusji i ścieżka realizacji, dzięki czemu do udziału w konkursie mogą zgłosić się zarówno doświadczeni twórcy, jak i młodzi artyści, pragnący swym projektem wziąć udział w ważnej, artystycznej wymianie wizji i opinii.

Zwracamy szczególna uwagę na fakt, że rejestracja uczestników konkursu trwa tylko do 8 października 2014 roku, zaś termin nadsyłania prac konkursowych mija 5 grudnia 2014r.
Realizacja projektu przewidziana jest na jesień 2015r.

Reklamy

1 komentarz

Filed under ARTYKUŁY

One response to “Ratującym – Ocaleni

  1. Dzięki za info! Roześle dalej! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s