POPEŁNIŁEM: LITERACI W PRZEDWOJENNEJ POLSCE

LiteraciZ kronikarskiego obowiązku informacja o drugiej książce mojego autorstwa, która jesienią 2014 roku została wydana przez DW PWN. Jednym się spodobała, innym mniej. Cieszę się, że wielu dostarczyła przyjemnej rozrywki, a tych, którzy oczekiwali bardziej wyrafinowanej lektury i naukowego zacięcia – cóż, musicie mi wybaczyć.

Informacja od wydawcy:
Barwny świat literacki przedwojennej Polski. Wielkie nazwiska, kultowe miejsca, muzy artystów, alkohol, dym  nie tylko papierosowy. Jak świętowali, dokąd podróżowali i z czego co żyli ówcześni literaci? Książka Remigiusza Piotrowskiego, autora Ślepego Maksa, ukazuje mniej znane oblicze wybranych polskich pisarzy dwudziestolecia międzywojennego – twórców zarówno znanych i cenionych w szerokich kręgach, jak i tych, którzy dziś są już zapomniani, jednak w ówczesnych sferach towarzyskich świata artystyczno-literackiego święcili swoje triumfy.

Poniżej kilka wybranych recenzji – pozytywnych i negatywnych.
Trochę na plus…

„Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, że podtytuł „Pasje. Nałogi. Romanse” absolutnie nie wyczerpuje zawartości dzieła. Autor dotknął wielu zjawisk i sfer życia: dzieciństwa artystów, ich upodobań kulinarnych, działań na niwie sportu, zwierząt w ich życiu, podróży, niebagatelnej roli alkoholu (u niektórych także hazardu), spraw majątkowych, relacji międzyludzkich. Nie pominął także poglądów na sprawy krajowe nurtujące ówczesnych obywateli; uchylił też rąbka tajemnicy i zgłębił tajemnice alkowy. Jednym słowem, każdego opisywanego przedstawił jako zwykłego człowieka, mającego lepsze i gorsze dni, takiego z krwi i kości. Nie znajdziemy tutaj recepcji dzieł czy motywów krytycznoliterackich – nie na tym chciał skupić uwagę Piotrowski. I bardzo dobrze, bo dzięki temu „literaci z przedwojennej Polski” na kartach książki żyją, a to chyba stanowi jej najlepszą rekomendację.
Jeśli jednak to nie wystarcza, dorzucę na zakończenie, że ta książka dołącza do listy moich ulubionych. Można ją czytać na wyrywki, a już tym bardziej miło będzie do niej wracać.”
[http://mojswiat-szelestkart.blogspot.com/2014/10/remigiusz-piotrowski-literaci-w.html]

„Miałam wrażenie, że dzięki tej książce międzywojenni twórcy stają się czytelnikowi bliżsi. Spojrzenie na ich prywatne życie, często ryzykownie prowadzone, ich pasje, fanaberie, kompleksy, uprzedzenia, kłótnie i animozje, pokazują, że nie były to osobowości żyjącego według utartych wzorców i trzymające się sztampy i konwenansów.”
[http://slowemmalowane.blogspot.com/2014/10/remigiusz-piotrowski-literaci-w.html]

Literaci w przedwojennej Polsce to doskonała lektura dla osób zafascynowanych dwudziestoleciem tak jak ja. Pragnących poznać najważniejszych przedstawicieli świata literatury tamtego okresu, sięgając poza osławioną Małą Ziemiańską.”
[http://www.stulecieliteratury.pl/2014/10/literaci-w-przedwojennej-polsce.html#.VS7iwfCypdk]

„Kiedy już przebrnie przez anegdoty obowiązkowe, dociera do zagadnień całkiem interesujących i mało znanych. Udowadnia wówczas, że potrafi zajmująco opowiadać o scenach dalekich od podręcznikowych schematów.”
[http://tu-czytam.blogspot.com/2014/11/remigiusz-piotrowski-literaci-w.html]

„Fascynujące jest to, jak każde z takich nazwisk można wziąć pod lupę i dostrzec, jak wyglądało ich życie codzienne. Co jadali i co pili, dokąd podróżowali, jakie znajomości nawiązywali i na jakich polach byli aktywni. Co ich interesowało, jakie idee wspierali, z kim wchodzili w związki. Te wszystkie historie składają się na niezwykle fascynującą i złożoną całość.”
[http://www.kreatywa.net/2014/11/literaci-w-przedwojennej-polsce-pasje-nalogi-romanse-remigiusz-piotrowski.html]

Trochę na minus…

„Nie mogę nic szczególnego zarzucić książce. Wydaje się poprawna pod względem merytorycznym. Być może potrafi nawet zaciekawić tematem czytelnika, który spotyka się z nim po raz pierwszy. Gdybym jednak wiedział, co mnie spotka to na pewno nie zdecydowałbym się na lekturę „Literatów…”. Ot, takie czytadło. Jeśli nie ma się pod ręką nic lepszego to można po nie sięgnąć.”
[http://librimagistri.blogspot.com/2015/02/literaci-w-przedwojennej-polsce.html]

„Wiele z przytaczanych opowieści już znałam (widać sięgałam do tych samych źródeł, co autor, choć nie jestem polonistą z wykształcenia), a te, których nie znałam, umknęły mi zaraz po przeczytaniu. Być może (ufam w swej naiwności, że tak będzie) znajdzie się wśród czytelników ktoś, kogo oczaruje postać Tuwima, Lechonia czy Gombrowicza na tyle, by sięgnąć do ich dorobku i biografii. Mnie Polska międzywojenna nie oczarowała skandalami, animozjami czy orientacją seksualną, tylko swoją jakością i nie szukałam w niej taniej sensacji. Pewnie dlatego też rozczarowałam się okrutnie.”
[https://literyjakkwiaty.wordpress.com/2014/12/30/muzy-mlodej-polski-zycie-i-swiat-marii-zofii-i-elizy-parenskich-monika-sliwinska/]

„Każdy akapit rozpoczyna się tu kilkoma wyrazami złożonymi z podkreślonych wersalików. Niestety stosowane jest to niewygodne rozwiązanie konsekwentnie nawet w cytatach i dialogach – każdy szybko się przekona, jak bardzo męczy to przy śledzeniu wartkich historyjek.”
[http://tu-czytam.blogspot.com/2014/11/remigiusz-piotrowski-literaci-w.html]

„Gdybym miał na coś narzekać, wybrałbym kwestię jednostajności narracji. Autor starał się bowiem nasączyć książkę treściami niezwykle efektownymi, ocierając się przy tym o tanie efekciarstwo. Czasem zdarza się mu przekroczyć cienką granicę. Nie ulega również wątpliwości, że styl i forma nie wszystkim przypadną do gustu. Zawiedzeni będą ci, którzy spodziewają się dogłębnej analizy.”
[http://www.sww.w.szu.pl/index.php?id=recenzja_literaci_w_przedwojennej_polsce_piotrowski]

Za wszystkie recenzje (także te krytyczne) serdecznie dziękuję. Za wpadki przepraszam.

Remek Piotrowski

1 komentarz

Filed under ARTYKUŁY

One response to “POPEŁNIŁEM: LITERACI W PRZEDWOJENNEJ POLSCE

  1. Ja czytałam dużo o „Sztuka i Naród”, to też tworzyli ludzie z dwudziestolecia, dla mnie to generalnie dziwne i trudne czasy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s